DROPS Safran

Indhold: 100% bomuld

Garngruppe: A (23 - 26 masker) / 5 ply / sport

Vægt/længde: 50 g = ca. 160 meter

Anbefalede pinde: 3 mm

Strikkefasthed: 10 x 10 cm = 24 m x 32 p

Vask: Finvask 40º / Tørres fladt

12,95 DKK
Lager:
Levering 1-2 hverdage

DROPS Safran

DROPS Safran er et lækkert og glansfuldt garn i 100% kæmmet egyptisk bomuld. Garnet er både blødt og slidstærkt, hvilket gør det til et populært valg til sommerstrik og babyprojekter. Det er skånsomt mod huden og ideelt til let og åndbar beklædning.

Anvendelse
DROPS Safran er perfekt til både strikke- og hækleprojekter – brug det til sommerbluser, toppe, kjoler, babytøj og tæpper.

Produktfordele

  • Ren bomuld: Lavet af 100% kæmmet egyptisk bomuld med høj slidstyrke.
  • Hudvenligt: Oeko-Tex® Standard 100 Class I-certificeret – sikkert til babyer og børn.
  • Flot struktur: Den blanke og jævne overflade giver et smukt resultat med fine detaljer.


Tips til anvendelse

Garnet egner sig godt til både hæklede og strikkede modeller med struktur eller hulmønster. Det er særligt velegnet til sommergarderoben og tilbehør til baby.

Hvorfor vælge dette garn?
DROPS Safran kombinerer kvalitet, blødhed og funktionalitet i ét garn. Det er et oplagt valg, hvis du ønsker et naturligt og certificeret garn, der er behageligt at arbejde med og let at bære – året rundt.

Se lignende produkter her

 

Charlotte Hedevang februar 6, 2024

Jeg har lige strikket en sweater til barnebarnet, og den blev så lækker ???????? jeg strikker åbenbart fast, for måtte gå en tykkelse op i pinde, men det blev den rigtig lækker og blød af

Mie l november 23, 2020

Klart mit yndlings garn⭐⭐⭐⭐⭐

Lizzi Ullner Buus Larsen juli 9, 2020

Jeg synes dette garn er et perfekt bomuld's garn. Jeg har blot ikke knækket koden med tråd 50 g. 170 meter og 50 gram 160 meter endnu. Jeg synes hækleprøver og nål størrelser aldrig passer sammen. Jeg hækler sjældent noget der passer efter målene i opskriften. Det er meget irriterende. Men det kan garnet jo ikke gøre for. Så 10 stjerner ✨ fra mig. Til dette lækre bløde og meget hæklevenlige garn. Jeg laver ofte mest ting hvor størrelsen er ligemeget. Og så betyder 160 meter eller 170 meter jo ingen ting. Men nu når jeg er begyndt gerne at ville have tingene jeg laver til at passe med det samme. Så er hverken garn, nål eller noget andet ligegyldigt mere. Håber jeg får det lært en dag inden længe.

Anne Mette Fischer maj 28, 2020

Første gang jeg køber Safran

pia rønnoe april 29, 2019

Dejligt garn , bruger den sammen med baby merino, 1 tråd af hver på p 6, safran er altid på mit lager.

Yvonne Dideriksen november 16, 2016

supper dejlig blødt,og fast garn jeg hækle blomster, med det,og til en fin pris mine best anbefalinger

Camilla Vig oktober 7, 2015

Helt klart én af mine nye yndlingsgarner ! Den er dejlig blød, fantastisk til tøj og Amigurumi - fordi garnet ikke splitter og samtidig holder sig super flot efter vask Kæmpe anbefalinger herfra

Tilføj anmeldelse: