LindeHobby Velvet Lux

Materiale: 100% polyester

Vægt/længde: 100 g = ca. 120 meter

Anbefalede pinde: 6.00-8.00 mm

Anbefalet hæklenål: 4.00-6.00 mm

Strikkefasthed: 10 x 10 cm = 10 m x 14 r

Vask: Maskinvask, max 30°C / Tørres fladt / Må ikke tørretumbles

22,95 DKK
45,95 DKK
Du sparer: 23,00 DKK
Tilbud udløber 30/09/2026
Lager:
Levering 1-2 hverdage

LindeHobby Velvet Lux

LindeHobby Velvet Lux er et blødt og fyldigt velourgarn i 100% polyester med en flot, tæt velouroverflade. Garnets bløde overflade giver det færdige arbejde et behageligt udtryk og gør garnet oplagt til projekter, hvor både struktur og volumen spiller en vigtig rolle. Velvet Lux kan bruges til både strik og hækling og passer til mange forskellige kreative projekter.

Anvendelse
Velvet Lux er særligt velegnet til bløde interiørprojekter som puder og tæpper samt til bamser, figurer og andet kreativt håndarbejde. Velouroverfladen giver projekterne et fyldigt og ensartet udtryk og gør garnet velegnet til både større projekter og mindre detaljer. Garnet kan bruges med både strikkepinde og hæklenål, alt efter hvilket resultat du ønsker.

Produktfordele

  • Blød velour: Den tætte velouroverflade giver det færdige projekt en blød og behagelig struktur, som egner sig særligt godt til projekter, der skal være rare at røre ved.
  • Alsidig anvendelse: Garnet kan bruges til både strik og hækling og er velegnet til alt fra tæpper og puder til bamser, figurer, accessories og andre kreative projekter.
  • Fyldigt resultat: Velvet Lux har en fyldig struktur, som giver god volumen i det færdige arbejde og gør det muligt at skabe projekter med et markant og blødt udtryk.


Tips til anvendelse

Brug Velvet Lux til projekter, hvor garnets bløde velouroverflade og fyldige udtryk får lov til at være i fokus. Det er oplagt til større interiørprojekter som tæpper og puder, men fungerer også godt til hæklede eller strikkede bamser og figurer. Vælg pind eller hæklenål efter den ønskede fasthed og struktur i dit projekt.

Hvorfor vælge dette garn?
LindeHobby Velvet Lux er et oplagt valg, når du ønsker et blødt og fyldigt velourgarn i polyester, som kan bruges til både strik og hækling. Kombinationen af den tætte velouroverflade og garnets gode volumen gør det særligt velegnet til tæpper, puder, bamser, figurer og andre projekter, hvor et blødt og fyldigt resultat er i centrum.

Se lignende produkter her

Melanie Kromann september 24, 2025

Dejligt lækkert garn, passer virkelig godt hvis man skal lave bamser til barselsgave eller til sig selv.

Tilføj anmeldelse: