DROPS Baby Alpaca Silk
Indhold: 70% Baby Alpaca, 30% Mulberry Silke
Garngruppe: A (23 - 26 masker) / 5 ply / sport
Vægt/længde: 50 g = ca. 167 meter
Anbefalede pinde: 3.5 mm
Strikkefasthed: 10 x 10 cm = 23 m x 30 p
Håndvask, max 30°C / Tørres fladt
Levering 1-2 hverdage
- Køb 5 eller flere til 38,95 DKK pr stk.
- Køb 10 eller flere til 34,95 DKK pr stk.
- Køb 20 eller flere til 29,95 DKK pr stk.
DROPS Baby Alpaca Silk
En herlig blanding af baby alpca og mulberry-silke.
DROPS BabyAlpaca Silk er spundet af 3 tråde som kombinerer det bedste af to fantastiske fibre, en miks af 70% babyalpaca (for blødhed) og 30% mulberry silke (for styrken og den skinnende glans). Garnfibrene er ubehandlet, det betyder at de kun er vasket, og ikke udsat for nogen kemisk behandling før farvning. Dette fremhæver de bedste af garnets naturlige egenskaber.
Find alle gratis opskrifter med DROPS Baby Alpaca Silk her.
DROPS BabyAlpaca Silk er specielt godt egnet til babystrik. Den er ekstra mild mod huden, afkølende når det er varmt, og varmende når det er koldt.
Fantastisk lækkert blødt garn. Virkelig god kvalitet, lever virkelig op til sit navn BABY alpaca silk, det er vitterligt lige så blødt som en barnenumse ;) smukke farver, jeg har senest hæklet små babyfutter i garnet og de er blevet så fine! God elasticitet og et af mine favoritgarner fra altid skønne Drops garnstudio :)
Skønt garn
Dejlig blødt. Alpakka har det med at have små hår i, så det skal man lige tænke over hvis man vil bruge det til babytøj. Men virkelig lækkert. Har lavet et bella tæppe af det og er yderst tilfreds med resultatet
Bruger altid dette garn når jeg hækler til babyer det er så dejligt blødt og derudover også nemt at hækle med
Det bedste, blødeste, lækreste garn til babytæpper, sjaler, cardigans og meget mere. Det er bestemt ikke sidste gang, jeg vælger dette garn.
Et virkelig lækkert garn at strikke med. Har lige lavet et tæppe 90 x110 til mit fjerde barnebarn der kommer til april. Kan varmt anbefales
Super lækkert og blødt! Drømmer om meget mere af det
Skønt, blødt, smukt og dejligt at hækle med.
Fantastisk garn til prinsesse Mary svøb/babytæppe.